ELZA100ELL222MJ20S
Chemi-Con
Product No:
ELZA100ELL222MJ20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RAD TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.1625 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series LZA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.55 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2.2 mF
Package Bulk
Impedance 35 mOhms