ELZA100ELL272MJ25S
Chemi-Con
Product No:
ELZA100ELL272MJ25S
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RAD TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.305 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.74 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2.7 mF
Package Bulk
Impedance 33 mOhms