ELZA160ELL562MM20S
Chemi-Con
Product No:
ELZA160ELL562MM20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RAD TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.244 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series LZA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.64 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 5.6 mF
Package Bulk
Impedance 25 mOhms