EM257508VC-BK
Eaton - Electronics Division
Product No:
EM257508VC-BK
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Contact Tail Length 0.177" (4.50mm)
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation Vertical
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 16 A
Screw Size -
Mfr Eaton - Electronics Division
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 8
Number of Positions 8
Torque - Screw -
Termination Style Solder
Color Black
Wire Strip Length -
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Series Euro-Mag EM2575
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.200" (5.08mm)