EMHB100ARA471MJA0G
Chemi-Con
Product No:
EMHB100ARA471MJA0G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 306.9 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 400kHz
Ratings AEC-Q200
Series Alchip™- MHB
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 470 µF