EMHK350ARA470MF80G
Chemi-Con
Product No:
EMHK350ARA470MF80G
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 96 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm @ 400kHz
Ratings AEC-Q200
Series Alchip™- MHK
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 400 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 47 µF