EMHS350ARA681MKE0S
Chemi-Con
Product No:
EMHS350ARA681MKE0S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 636 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 87mOhm @ 100kHz
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.06 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 680 µF