EMHS500ARA132MMN0S
Chemi-Con
Product No:
EMHS500ARA132MMN0S
Description:
CAP ALUM 1300UF 20% 50V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.38 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series Alchip™- MHS
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1.3 mF