EMK212ABJ475KG-T
Taiyo Yuden
Product No:
EMK212ABJ475KG-T
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
In Stock : 88792
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications SMPS Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X5R
Series M
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 4.7 µF