EMLA100ARA471MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMLA100ARA471MHA0G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series Alchip™- MLA
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 470 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 160 mOhms