EMLK160ARA470MF61G
Chemi-Con
Product No:
EMLK160ARA470MF61G
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series Alchip™- MLK
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 54 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 47 µF