EMMA150100-P6RP-IC
CUI Inc.
Product No:
EMMA150100-P6RP-IC
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Polarization Positive Center
Input Type Multi-Blade (Included)
Applications Medical
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency EN, FCC, SIQ, TUV, UL
Input Connector Multi-Blade
Size / Dimension 3.17" L x 1.89" W x 1.71" H (80.6mm x 47.9mm x 43.3mm)
Product Status Not For New Designs
Weight 0.287 lb (130.18 g)
Current - Output (Max) 1A
Series EMMA (15W)
Power (Watts) 15 W
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 70.9" (1.80m)
Efficiency Level V
Voltage - Output 15V
Standard Number 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61010-1
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC