Home / Oscillators / EMRA51V2J-40.000M
minImg
EMRA51V2J-40.000M
Ecliptek
Product No:
EMRA51V2J-40.000M
Manufacturer:
Ecliptek
Description:
PLASTIC SMD MEMS OSCILLATOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Disable) (Max) 5µA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm)
Frequency Stability ±20ppm
Current - Supply (Max) 5mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series EMRA51
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 1.8V
Output LVCMOS
Mfr Ecliptek
Base Resonator MEMS
Frequency 40 MHz