EMSA060300-P5P-SZ
CUI Inc.
Product No:
EMSA060300-P5P-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 18W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Multi-Blade (Included)
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CCC, CE, cULus, GS, PSE
Input Connector Multi-Blade
Size / Dimension 2.91" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.525 lb (238.14 g)
Current - Output (Max) 3A
Series EMSA (18W)
Power (Watts) 18 W
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 60.2" (1.53m)
Efficiency Level V
Voltage - Output 6V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC