Home / Oscillators / EMTB83A8D-32.768K
minImg
EMTB83A8D-32.768K
Ecliptek
Product No:
EMTB83A8D-32.768K
Manufacturer:
Ecliptek
Description:
PLASTIC SMD MEMS OSCILLATOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Frequency Stability ±5ppm
Current - Supply (Max) 2µA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.54mm x 0.84mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series EMTB83
Function -
Type TCXO
Package / Case 4-UFBGA, CSPBGA
Voltage - Supply 3.3V
Output LVCMOS
Mfr Ecliptek
Base Resonator MEMS
Frequency 32.768 kHz