EMVA6R3ARA152MJA0G
Chemi-Con
Product No:
EMVA6R3ARA152MJA0G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 480 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series Alchip™- MVA
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 518.4 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1500 µF