EMVA6R3GDA682MMH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVA6R3GDA682MMH0S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.7 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series Alchip™- MVA
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.836 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 6800 µF