EMVE251ARA330MMH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVE251ARA330MMH0S
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 250V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series MVE
Package / Case Radial, Can - SMD
Mfr Chemi-Con
Capacitance 33 µF