EMVH800ARA470MJA0G
Chemi-Con
Product No:
EMVH800ARA470MJA0G
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 80V SMD
In Stock : 2950
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 106.95 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 550mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series Alchip™- MVH
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 115 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 47 µF