EMVY101ARA221MMH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVY101ARA221MMH0S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 350 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series Alchip™- MVY
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 700 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 220 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 240 mOhms