EMVY350ARA4R7MD55G
Chemi-Con
Product No:
EMVY350ARA4R7MD55G
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
In Stock : 8325
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 21 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series Alchip™- MVY
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4.7 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 3 Ohms