EMVY630GRA471MMH0S
Chemi-Con
Product No:
EMVY630GRA471MMH0S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
In Stock : 54
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 452.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series Alchip™- MVY
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 905 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 470 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 120 mOhms