EMZA800ARA4R7MF61G
Chemi-Con
Product No:
EMZA800ARA4R7MF61G
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 80V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 14 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series MZA
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 40 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4.7 µF
Package Bulk
Impedance 3 Ohms