EMZE6R3ARA101MF73G
Chemi-Con
Product No:
EMZE6R3ARA101MF73G
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 56 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series Alchip™- MZE
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 140 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 100 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 1.1 Ohms