EMZJ160ARA151MF80G
Chemi-Con
Product No:
EMZJ160ARA151MF80G
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 240 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series Alchip™- MZJ
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 150 µF