Home / DC DC Converters / EPM25751V-3R3-7R0S
minImg
EPM25751V-3R3-7R0S
Eaton - Electronics Division
Product No:
EPM25751V-3R3-7R0S
Description:
DC DC CONV 30W 18-75VIN 3.3VOUT
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 7A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 88%
Mfr Eaton - Electronics Division
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series EPM25-1V (30W)
Power (Watts) 23 W