Home / DC DC Converters / EPM6052V-3R3-152DR
minImg
EPM6052V-3R3-152DR
Eaton - Electronics Division
Product No:
EPM6052V-3R3-152DR
Description:
DC DC CONV 1W 5VIN 3.3VOUT
User Guide
Voltage - Input (Max) 5.5V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 152mA, 152mA
Voltage - Input (Min) 4.5V
Package / Case 7-DIP Module, 5 Leads
Efficiency 75%
Mfr Eaton - Electronics Division
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series EPM6-2V (1W)
Power (Watts) 1 W