Home / DC DC Converters / EPM6121V-3R3-303SH
minImg
EPM6121V-3R3-303SH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EPM6121V-3R3-303SH
Description:
DC DC CONV 1W 12VIN 3.3VOUT
User Guide
Voltage - Input (Max) 13.2V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 303mA
Voltage - Input (Min) 10.8V
Package / Case 4-SIP Module
Efficiency 79%
Mfr Eaton - Electronics Division
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series EPM6-1V (1W)
Power (Watts) 1 W