Home / DC DC Converters / EPM7121V-12R-084SH
minImg
EPM7121V-12R-084SH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EPM7121V-12R-084SH
Description:
DC DC CONV 1W 12VIN 12VOUT 84MA
In Stock : 360
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 13.2V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 84mA
Voltage - Input (Min) 10.8V
Package / Case 7-DIP Module, 4 Leads
Efficiency 80%
Mfr Eaton - Electronics Division
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series EPM7-1V (1W)
Power (Watts) 1 W