Home / DC DC Converters / EPM78V2-05R0-01R0R
minImg
EPM78V2-05R0-01R0R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EPM78V2-05R0-01R0R
Description:
SWITCH REG DCDC CONV 1000MA 5.0V
In Stock : 333
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 90°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Output 4 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6.5V
Control Features -
Series -
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 3-SIP Module
Efficiency 93%