EPS150160U-P5P-KH
CUI Inc.
Product No:
EPS150160U-P5P-KH
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 24W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Approval Agency cULus
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 3.39" L x 2.20" W x 1.28" H (86.0mm x 56.0mm x 32.5mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 1.6A
Series WALL PLUG (24W)
Power (Watts) 24 W
No Load Power Consumption 500mW (Max)
Region Utilized North America
Cord Length 72" (1.83m)
Efficiency Level IV
Voltage - Output 15V
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC