ERC5510K000DEEA500
Vishay Dale
Product No:
ERC5510K000DEEA500
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 10K OHM 0.5% 1/8W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 10 kOhms
Series ERC
Power (Watts) 0.125W, 1/8W