ERHA501LGC822MFK0U
Chemi-Con
Product No:
ERHA501LGC822MFK0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 7.480" (190.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 24.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RHA
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 34.16 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 8200 µF