ERHA551LGC102MC95U
Chemi-Con
Product No:
ERHA551LGC102MC95U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 550V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 3.740" (95.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.882" (22.40mm)
Voltage - Rated 550 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RHA
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 7.56 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1000 µF