ERHA551LGC122MCB0M
Chemi-Con
Product No:
ERHA551LGC122MCB0M
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 550V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.331" (110.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.882" (22.40mm)
Voltage - Rated 550 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.3 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RHA
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 8.82 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1200 µF