ERHA601LGC222MDE5U
Chemi-Con
Product No:
ERHA601LGC222MDE5U
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 600V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 5.709" (145.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Voltage - Rated 600 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 11 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RHA
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 15.4 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2200 µF