ERHB5G1LGC562MFE5M
Chemi-Con
Product No:
ERHB5G1LGC562MFE5M
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 575V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.709" (145.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 575 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.7 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RHB
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 17.78 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 5.6 mF