ERHB631LGC222MF90M
Chemi-Con
Product No:
ERHB631LGC222MF90M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 630V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.543" (90.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 630 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RHB
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 9.1 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2.2 mF