ERHB701LGC122MDC5U
Chemi-Con
Product No:
ERHB701LGC122MDC5U
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 700V SCREW
In Stock : 36
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.079" (129.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Voltage - Rated 700 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RHB
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 7.56 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1200 µF