ERWE401LGC562MED0U
Chemi-Con
Product No:
ERWE401LGC562MED0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 14.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RWE
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 20.3 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 5600 µF