ERWE501LGB121MA50U
Chemi-Con
Product No:
ERWE501LGB121MA50U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 500V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 2.126" (54.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RWE
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 980 mA @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 120 µF