ERWL401LGC682MEH0M
Chemi-Con
Product No:
ERWL401LGC682MEH0M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.693" (170.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 21 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RWL
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 29.4 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 6800 µF