ERWY401LGN302MEB5U
Chemi-Con
Product No:
ERWY401LGN302MEB5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3000UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.685" (119.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RWY
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3 mF