ERWY451LGC182MDD0U
Chemi-Con
Product No:
ERWY451LGC182MDD0U
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.276" (134.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 10.9 A @ 300 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 14.497 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1.8 mF