ERZA160VGS392WQ41C
Chemi-Con
Product No:
ERZA160VGS392WQ41C
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3900UF 16V RADIAL
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance -10%, +100%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series -
Package / Case Radial, Can
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3900 µF