ESMG160ELL103MMP1S
Chemi-Con
Product No:
ESMG160ELL103MMP1S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.92 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SMG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.1536 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 10000 µF