ESMG451ELL3R3MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ESMG451ELL3R3MJ16S
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 44 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SMG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 110 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3.3 µF