ESMG451ELLR47MJC5S
Chemi-Con
Product No:
ESMG451ELLR47MJC5S
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SMG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 32.5 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 0.47 µF