ESMH101VNN222MA25S
Chemi-Con
Product No:
ESMH101VNN222MA25S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.14 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 113mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.768 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2200 µF