ESMH161VND422MB50U
Chemi-Con
Product No:
ESMH161VND422MB50U
Description:
CAP ALUM 4200UF 20% 160V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4200 µF